Stage 1 - Results

Sat 6 April - Stage 1 - Road Race Results

Stage 1 - All grades 48km. Gunning to Breadalbane and return. Time bonuses included.

POS GRADE No 1st NAME SURNAME TIME
1 A 23 Steve Crispin 1.14.48
2 A 528 Michael Tolhurst 1.14.50
3 A 455 Jeremy Gillman-Wells 1.14.52
4 A 161 Matthew Kinch 1.14.56
5 A 205 Sean Ifland 1.14.58
6 A 15 Stephen Blackburn 1.15.00
7 A 208 Greg Burghardt 1.15.01
8 A 303 Mark Gillett 1.15.01
9 A 380 Paul Angelatos 1.15.02
10 A 267 Rohan Verco 1.15.03
11 A 522 Aaron Sedgmen 1.15.03
12 A 559 Charles Nicoll 1.15.04
13 A 605 Tom Hartley 1.15.05
14 A 659 (T) Kennedy 664 Isbel 1.15.06
15 A 511 Brendan Byatt 1.15.08
16 A 527 Adam Carmody 1.18.41






1 B 257 Kevin Goodman 1.18.17
2 B 148 Michael Fawke 1.18.32
3 B 119 Christophe Barberet 1.18.44
4 B 22 Roger Northcote 1.18.48
5 B 97 Travis Hicks 1.18.50
6 B 95 Chris Nolan 1.18.53
7 B 182 Nick Boylan 1.18.54
8 B 611 Ian Donnelly 1.18.55
9 B 494 David Mullens 1.18.56
10 B 60 John Thorn 1.18.57
11 B 112 Bruce Luckham 1.18.57
12 B 137 Ian McVay 1.18.58
13 B 114 David Dickson 1.19.00
14 B 186 Patrick McNamara 1.19.00
15 B 298 Damien Clarke 1.19.02
16 B 126 Jesse Graham 1.19.04
17 B 193 Robert Langridge 1.19.30
18 B 79 Michael Carr 1.19.33
19 B 76 Ross MacPherson 1.21.28






1 C 84 Allan Bontjer 1.22.26
2 C 68 Alex O'Shea 1.22.27
3 C 350 Robert Britten 1.22.31
4 C 224 Alain Arbaut 1.22.34
5 C 364 Michael Reppion 1.22.38
6 C 241 Owain Tilley 1.22.46
7 C 667 Dale Kleeman 1.22.46
8 C 668 Ed Garnett 1.22.53
9 C 225 Sue Powell 1.23.16
10 C 1 Rob Diamond 1.23.51
11 C 155 Marcus Judge 1.24.19
12 C 31 Andrew Boyd 1.28.46
13 C 274 Ben Robey 1.30.24
14 C 296 James Jordan 1.31.38






1 D 312 Mark k Taylor 1.24.03
2 D 526 Dale Teddy 1.24.11
3 D 379 Brian McGlynn 1.24.13
4 D 263 Richard Gorrell 1.24.21
5 D 120 Anne Broadbent 1.24.27
6 D 262 Geoff Strang 1.24.34
7 D 131 Kevin Hennessy 1.24.43
8 D 16 Des Brown 1.24.47
9 D 4 Rico Fitch 1.24.49
10 D 192 Sally Thomson 1.36.05
DNF D 450 Lee Sheather






1 E 412 David Gunther 1.32.46
2 E 662 Craig Kentwell 1.32.51
3 E 287 Liz Lowe 1.32.54
4 E 339 Linda Stals 1.33.01
5 E 100 Bob Kent 1.33.04
6 E 86 Ashley Sked 1.33.09
7 E 54 Braham Hart 1.37.05
8 E 216 Andre Swenson 1.48.12






1 F 19 Phil Anderson 1.34.22
2 F 72 Graham Hendrie 1.34.29
3 F 644 Terence Merrigan 1.34.32
4 F 665 Gordon Hollonds 1.35.01
5 F 247 Phill Coulton 1.41.12
6 F 652 Garry Moffitt 1.41.15
7 F 278 Ian Morton 1.41.24
8 F 49 Pauline Thorn 1.41.28
9 F 113 Jing Huang 1.41.29






1 G 45 James Meredith 1.49.13
2 G 66 Bruce Jones 1.49.29
3 G 59 Bernie Crowe 1.52.39
4 G 579 Lynne McGregor 1.54.27
5 G 650 Paul Robey 1.59.49






1 TAND 276 (T) Hou 411 Carruthers 1.25.51
2 TAND 221 (T) Mankewich 218 Robinson 1.25.59
3 TAND 499 (T) Granleese 264 Bleeker 1.30.37
4 TAND 142 (T) Barlow 317 Ivers 1.32.27






Primes

All grades will have two sprint primes at the Cullerin Range. One on the outward leg and one on the return to Gunning. 

Bonus time will be allocated on both primes for the first three positions 

  • 1st – 3 seconds, 
  • 2nd – 2 seconds and 
  • 3rd - 1 second.

Finish 

At the finish time bonuses will be awarded for the first five positions 

  • 1st – 5 seconds, 
  • 2nd – 4 seconds, 
  • 3rd - 3 seconds, 
  • 4th – 2 seconds and 
  • 5th – 1 second.